Чому іноземці обирають Україну для програми сурогатного материнства?
За останні роки українські сурогатні матері народили понад 6 000 дітей для іноземців.
Основним аргументом на користь України є:
- легальність процедури сурогатного материнства на держаному рівні
- низькі ціни у порівнянні з іншими країнами
Законодавство України чітко регулює процес сурогатного материнства, гарантує безпечність та передбачуваність програми для майбутніх батьків та сурогатної матері.
Передбачувані батьки захищені Законом, і вважаються законними батьками дитини з моменту зачаття.
Як тільки дитина народиться, батьки отримують свідоцтво про народження, де будуть вказані як мати та батько. Жодної інформації про сурогатну матір в свідоцтві про народження дитини - не зазначається.
Подружжю, яке скористалося послугами сурогатного материнства в Україні, не потрібно проходити жодних судових процесів щодо усиновлення, чи визнання їх батьківських прав щодо народженої дитини.
Сурогатна матір в Україні не має батьківських прав щодо народженої генетично чужої дитини. Таким чином, сурогатна матір не може відмовитися передати дитину її біологічним батькам.
Окрім, зрозумілого та чіткого законодавства в сфері сурогатного материнства, Україна також виділяється серед інших країн - низькими цінами програм сурогатного материнства.
В середньому ціна сурогатного материнства в Україні складає від 35 000 євро до 58 000 євро. Для порівняння, в Чехії наприклад ціна сурогатного материнства від 65 000 євро до 85 000 євро.
Ціна сурогатного материнства різниться в залежності від того, який вид програми буде обрано:
- Сурогатне материнство зі створенням ембріонів з власних ооцитів (яйцеклітин) та сперми чоловіка
- Сурогатне материнство з донорськими яйцеклітинами або спермою.
- Сурогатне материнство з власними вже створеними та замороженими ембріонами FET
Що зробити, щоб програма сурогатного материнства пройшла комфортно та безпечно?
Сурогатне материнство передбачає складної координації, планування та юридичних контрактів.
Правильний вибір агенції з високим рівнем досвіду в галузі сурогатного материнства, забезпечує майбутніх батьків позитивним та успішним результатом проходження програми сурогатного материнства. Співробітники агентства з моменту підписання контракту в постійній комунікації з майбутніми батьками.
Компанія UaMedTours є експертами в галузі сурогатного материнства в Україні, тож вам не доведеться перейматися організаційними та юридичними питаннями.
Зробіть перший крок до мрії — залиште заявку на безкоштовну консультацію.
Сурогатне материнство в Україні: Закон, легальність
Україна є найбільш ліберальною країною щодо сурогатного материнства. Сурогатне материнство в Україні легальне, в тому числі комерційне та регулюється наступними законодавчими актами: Цивільний кодекс України, Закон України "Основи законодавства України про охорону здоров'я", Сімейний кодекс України, Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 09.09.2013 № 787 "Порядок застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні".
Основні положення законодавчих актів в цій сфері:
- Пункт 2 ст.123 Сімейного кодексу України: "У разі перенесення в організм іншої жінки ембріона людини, зачатого подружжям в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, батьками дитини є подружжя".
- Пункт 7 статті 281 Цивільного кодексу України: "Повнолітня жінка або чоловік мають право за медичними показаннями на проведення щодо них програм допоміжних репродуктивних технологій".
- Постанова Кабінету Міністрів України № 787 "Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні" від 09.09.2013 р.
Постанова № 787 визначає умови застосування сурогатного материнства:
- наявність медичних показань у подружжя, в інтересах яких проводиться процедура
- подружжя (або принаймі один із батьків) повинно мати генетичний зв'язок із дитиною
- сурогатна мати не повинна мати генетичного зв'язку з дитиною. В Україні дозволено тільки гестаційне сурогатне материнство
Правові аспекти сурогатного материнства в Україні
Україна де-факто є країною так званого "комерційного сурогатного материнства". Законодавча база містить мінімум обмежень для проведення процедури, як для громадян України, так і для іноземців.
Випадки відмов в програмі сурогатного материнства:
- Відсутність медичних показань у подружжя до програми сурогатного материнства, тобто здатності завагітніти, виносити плід і народити самостійно.
- Наявність генетичного зв'язку між сурогатною матірю і плодом, який виношується ( сурогатне материнство з використанням яйцеклітини сурогатної матері)
- Участь у програмі неодружених пар, які не перебувають у шлюбі, самотніх людей
- Участь у програмі як сурогатної матері, жінки, яка не відповідає певним медичним вимогам (вік, стан здоров'я, наявність своєї дитини)
Чи потрібні нотаріальні документи для сурогатного материнства?
Пункт 6.11 Порядку № 787 містить перелік документів, необхідних для проведення процедури. До цього переліку входить "нотаріально засвідчений письмовий договір між сурогатною матір'ю та подружжям ".
Такий договір є основним нормативним актом, на підставі якого здійснюється сурогатне материнство, інші документи з пакета договору мають допоміжне значення. Правильно складений договір - це гарантія мінімізації юридичних ризиків як для сурогатної матері, так і для біологічних батьків.
На додаток до нотаріального договору про сурогатне материнство, необхідні такі документи:
- Заява пацієнта (подружжя) на використання допоміжних репродуктивних технологій, тобто застосування до них процедури сурогатного материнства.
- Заява сурогатної матері на участь у програмі сурогатного материнства.
- Нотаріально засвідчена заява (згода) сурогатної матері на виношування ембріона біологічних батьків.
- Нотаріально завірена згода чоловіка сурогатної матері на участь його/її дружини в процедурі сурогатного материнства
- Нотаріально завірений договір про сурогатне материнство (договір сурогатного материнства), про який писалося раніше.
- Нотаріально завірена заява (згода) сурогатної матері із зазначенням подружжя (біологічних батьків) як батьків дитини.
- Довідка акредитованої медичної установи про застосування допоміжних репродуктивних технологій та генетичну спорідненість дитини принаймі з одним із подружжя (біологічних батьків).
На додаток до загальноприйнятих умов експерти рекомендують включити до договору форс-мажорні події та непередбачувані обставини:
- Викидень, мертвонародження, переривання вагітності за медичними показаннями.
- Рзірвання шлюбу біологічними батьками, смерть одного з батьків.
- Погіршення здоров'я матері під час вагітності.
- Народження двійні/трійні.
- Народження дитини з вадою розвитку, яка не могла бути діагностована в пренатальний період і яка не пов'язана з порушенням сурогатною матір'ю рекомендованого способу життя.
Юридично в такому договорі беруть участь виконавець (сурогатна мати) і замовники (біологічні батьки). Виконавець зобов'язується виносити, народити і передати дитину замовникам. Замовники зобов'язуються утримувати сурогатну матір під час вагітності, компенсувати її витрати (статті витрат прописуються в договорі), а потім виплатити їй винагороду.
Основні статті витрат сурогатної матері, які мають бути прописані в договорі:
- медична підтримка
- закупівля продуктів харчування, вітамінів, ліків, спеціального одягу для вагітних
- тимчасовий переїзд в інше місце проживання для збереження конфіденційності (необов'язково)
Контракт про сурогатне материнство має містити розділ про відповідальність сторін за невиконання своїх зобов'язань. Наприклад, вказуються штрафні санкції.